Saint Louis University
Department of Mathematics and Statistics
brody dylan johnson
221 North Grand Boulevard, Saint Louis, Missouri 63103. phone: (314) 977-2484, fax: (314) 977-1452, email: brody at slu dot edu
Semester Review Champions:
On the last day of the semester students in the following classes competed to solve problems in review for their final exam. The students listed below put forth a great effort to become Semester Review Champions.
  • Spring 2021, Math 2530-03, Calculus 3
    First Place: James Baker, Carly McKeon; Second Place: Grace Almgren, Dinesh Jaliparthi, Nick Meyer.

  • Spring 2021, Math 3550-01, Differential Equations
    First Place: Lexxy Ahn, Kaitlyn Lampe; Second Place: Joe Feder, Adrea Williams.

  • Fall 2020, Math 2530-01 & 2530-06, Calculus 3
    Matthew Muetzel.

  • Spring 2020, Math 3550-01, Differential Equations
    Henry Chu and Abby Jones (tie).

  • Fall 2019, Math 2530-05, Calculus 3
    1st: Quyen Nguyen, 2nd (tie): Alex Christian, Jiancun Dong, & Anna Goranski.

  • Spring 2018, Math 4550-01, Nonlinear Dynamics and Chaos Theory
    James Bramble and Jason Bub.

  • Fall 2017, Math 2530-05, Calculus III
    Caitlin Lulay.

  • Fall 2017, Math 3550-01, Differential Equations
    Megan Kress.

  • Spring 2017, Math 2530-04, Calculus III
    Liam Clair, Mary O'Connell, and Leela Puli.

  • Spring 2016, Math 3240-01, Numerical Analysis
    Team 2: Colin Handel, Weston Mariottini, Thao Thai.

  • Spring 2016, Math 1660-02, Discrete Mathematics
    Team 1: David Chou, Emmett Conlon, Emily Ferretti, Ahmed Ganibegovic, Ray Keeper.

  • Fall 2015, Math 1510-02, Calculus 1
    Team 2: Robert Lindsay, Mackenzie Poole, Wesley Speer, Logan Verheyen, Domenique Voelsch .
    Team 3: Reighan Diehl, Gabriel Haas, Lilly Mehdirad, Raina So, Zachary Vernum.
    Team 5: Jennifer (Pin-Yu) Chen, Margaret Schwartz, Ellen Stonner, Richard Xu.

  • Summer 2015, Math 355-01, Differential Equations
    Team 3: Annie Hart, Ben Schmidt, Kai Yu.

  • Spring 2015, Math 455-01, Nonlinear Dynamics & Chaos Theory
    Team 4: Prerak Trivedi and Katie Healy.
    Team 5: Lilla Bartko, Nick Lucas, and Jane Qiao.

  • Spring 2015, Math 143-02, Calculus 2
    Team 4 (The Asterisks): Brandon Bakewell, Christina Chen, Sylwia Kmiec, and Ryan Plunkett.

  • Fall 2014, Math 355-01, Differential Equations
    Team 0: Brittany Kendrick, Mustafaa Mahmood, Connor Pearson, and Robert Shurz.
    Team 5: Kathryn Clements, Jierui Niu, Xuefan Yin, and Yao-chi Yu.

  • Fall 2014, Math 142-09, Calculus 1
    Joseph Dulle, Lauren Grant, Dennis Kress, and Aaron Wilkinson.

  • Spring 2014, Math 455-01, Nonlinear Dynamics and Chaos Theory
    Anu Devkota, Ed Tir, Yang Wang, Yang Ye.

  • Spring 2014, Math 143-04, Calculus 2:
    Kevin Ding, Kevin Ly, Juli Schneider.

  • Fall 2013, Math 142-03, Calculus 1:
    Team 1: Catherine Gloss, Alyssa Ly, Kevin Ly, Suriya Subramanian, Xinse Zhang;
    Team 3: James Alyinovich, Alec Beeve, Grace Daly, Chelsea Poulos, Kathryn Reid;
    Team 5: Humza Ahmed, Wan Wan Chen, Jessica Gottsacker, Jack Stephens, Stanley (Xiao) Sun.

  • Spring 2013, CSCI 145-04, Scientific Programming:
    Ethan Fleuchaus and Christian Lees.

  • Spring 2011, Math 355-03, Differential Equations:
    Jiushi Bao, Mingwei Hu, Michael Kean, James (Jimmy) Meiners, Richard (Trey) Pfleging.

  • Spring 2010, Math 143-06, Calculus II:
    Gregory Bouché, Jack Ledvora, Shu Li, Michael Montgomery, Chusheng Zhao.

  • Fall 2009, Math 142-07, Calculus I:
    Nadia Ghahkenshah, Nicole Gremaud, Shengchao Huangfu, Jack Ledvora, Abdullah Shoaib.

  • Spring 2009, CS 145-04, Scientific Programming:
    Robert Caruso, Liath Quaisi, Wesley Wilhelm, Linpeng Zheng.

  • Spring 2009, Math 141-05, Precalculus:
    Jacqueline English, Kweyamba Kamala, Brandon Pharr, Yingxiao Qian, Ya Wang.

  • Fall 2008, Math 355-02, Differential Equations:
    Tie: Adam Abegg, Corry Daus, Frank Kody, Ian Schillebeeckx, Maximus Schwanebeck, Gerrit Smith;
    Danny Brock, Becky Grout, Jacob Haegele, Melissa Kathman, Thuan Truong, John Wendel.

  • Fall 2007, CS 145-01, Scientific Programming:
    Adam Abegg, Rebecca Asbury, Ryan Cutro, Jacob Haegele, Gerrit Smith.

  • Spring 2007, CS 145-02, Scientific Programming:
    Bryan Barrett, Salvador Cruz, Paul Czerwien, Andrew Ferguson, Ryan Giacomino, Nick Gorski, Kyle Sennish, Gabriel Young.

  • Fall 2006, Math 355-01, Differential Equations:
    Tie: Ben Bennett, Jasmin Custic, Tammy Klotzbach, Jay Leitner, Mike Smith;
    Eric Armbruster, Katrina Impelido, Varun Khanna, Eric Zurliene.

  • Spring 2005, MT-A143-05, Calculus II:
    Jennifer Aleshire, Kieran Barrows, Corey Bradbury, James Buchheit, Ben Corrado, Natalie Fording, Scott Hardouin, Sean MacLennan, Stephanie Ellyse Schneider.

  • Spring 2005, MT-A355-01, Differential Equations:
    Tie: Yang Che, Nathan Clark, Matthew Coffey, Matthew Lakebrink, Paul Lemon, Vincenzo Misuraca, Nick Radloff, Frank Semmelmayer, Zach Ward;
    Joel Altenhoff, Thamer Bahassan, Tom Behrendt, Ryan Garza, Ryan Gerstner, Chris Heintzelman, Melissa LeRoy.

  • Fall 2004, MT-A244-01, Calculus III:
    Saeed Al-Shaharani, Joel Altenhoff, Aaron Backs, Nick Carr, Chris Cervantes, Matthew Dougherty, and Katie Hoffmeister.

  • Spring 2004, MT-A143-02, Calculus II:
    Tie: Chris Doner, Pat Koeth, Nick Radloff, Sarah Rush, and Peter Smith;
    Paul Lemon, Andrew Reno, Frank Semmelmayer, David Shirley, and Stephen Yau.

  • Spring 2004, MT-A355-01, Differential Equations:
    Bryan Beischel, Megan Brunkhorst, Adam Conners, Jim Howard, and Chris Huth.